Pracownia plastyczna to miejsce na nieograniczone możliwości ekspresji twórczej. Na kartkach z bloku rysunkowego, tekturach, brystolu, desce czy płótnie uczestnicy za pomocą kredek, pasteli, ołówków, węgla, a także farb olejnych, akrylowych tworzą indywidualne, niepowtarzalne, niezwykłe prace które zdobią nasze ściany, biorą udział w konkursach plastycznych, lub są wystawianie na wystawach.
W pracowni powstają także kartki okolicznościowe, ozdoby i dekoracje świąteczne, które prezentujemy na naszych corocznych kiermaszach . Wszystkie te prace wymagają skupienia i uwagi, uczą jak wykorzystywać poszczególne artykuły plastyczne, rozwijają wrażliwość i etykę. Niejako mimowolne ćwiczona jest sprawność manualna i koordynacja wzrokowo- ruchowa, a także umiejętność współpracy w grupie.
Zasadniczym celem zajęć terapeutycznych jest ujawnienie i rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych, wrażliwości estetycznej oraz praktyczne stosowanie wiedzy ceramicznej w codziennym życiu.
Uczestnicy najpierw nabywają podstawowe wiadomości z zakresu wiedzy o ceramice, a następnie formują wyroby z gliny, suszą, wypalają , szkliwią i zdobią.
Z glinianej masy powstały już niejedna misa, wazon, filiżanka, dzbanek, doniczka, aniołek, wiszące ozdoby świąteczne, zawieszki czy też korale.
Samodzielne wykonywanie czynności dnia codziennego to terapia prowadzona przede wszystkim, w pracowni kulinarnej. Uczestnicy zdobywają umiejętności związane z przygotowaniem prostych posiłków, nakrywaniem i sprzątaniem ze stołu, zmywaniem naczyń, dbaniem o ład i porządek w warsztatach.
Oprócz tego biorą udział w planowaniu i zakupie artykułów niezbędnych do przygotowania posiłku.
Celem terapii jest również nauka korzystania ze sprzętu AGD, jego obsługa i wykorzystanie oraz rozwijanie umiejętności estetycznego podawania posiłków i zachowanie należytej higieny.
Zajęcia w pracowni mają na celu pobudzenie aktywności, rozwijanie sfery manualnej oraz koordynacji wzrokowo- ruchowej, rozwijanie koncentracji, wyobraźni i ekspresji twórczej, kształtowanie cierpliwości, poczucia odpowiedzialności za wykonywana pracę, nauka czerpania radości z efektów własnej pracy, nauka komunikacji interpersonalnej oraz rozwijanie( realizowanie) swoich zainteresowań.
Pracownia ma na celu zapoznanie uczestnika z różnymi technikami. Nauka podstawowych umiejętności krawieckich tj. obsługa maszyn do szycia, zakładanie igły, nitki.W pracowni powstają proste prace wykonane przez podopiecznych m.in. fartuszki, torby, poduszki, zasłonki, serwetki oraz prace wykonywane ręczne z filcu. W pracowni powstają biżuteria, broszki, kurki, aniołki oraz różnego rodzaju aplikacje okolicznościowe.
Uczestnicy w pracowni stolarskiej zapoznają się z obróbką drewna, nabywają podstawowe umiejętności technologiczne takie jak: odrysowywanie wg szablonu, wyznaczanie wymiarów, cięcie, szlifowanie powierzchni, wiercenie, wbijanie gwoździ, klejenie oraz lakierowanie.
Na zajęciach w pracowni stolarskiej powstają ramki do obrazów, skrzynki na klucze, tace, ozdoby świąteczne, serwetniki, świeczniki, które można obejrzeć na corocznej wystawie.
Zajęcia w pracowni stolarskiej wyrabiają poczucie obowiązkowości i wytrwałości, usprawniają manualnie.
Terapia prowadzona w pracowni komputerowej oparta jest przede wszystkim na działaniach praktycznych z zastosowaniem różnych programów użytkowych: Windows, Word, Excel, Adobe Photoshop, Corel, Publisher oraz w programach edukacyjno-dydaktycznych. Uczestnicy korzystają z Internetu, obsługują skaner, aparat cyfrowy, drukarki, laminarkę i bindownicę
Poza tym wykonują wiele prac na potrzeby warsztatu: przepisują pisma użytkowe, projektują i drukują kartki okolicznościowe, wizytówki, zaproszenia, kalendarze, dyplomy, listy gratulacyjne, ulotki informacyjne, foldery, broszury.
Pracownia komputerowa wydaje również kwartalnik ,,Światełko Nadziei". Uczestnicy poruszają sie także w świecie wirtualnym, korzystają z portalu społecznościowego Facebook, administrują stronę www.
Dodano: 03/03/14 10:26AM